KUCHNIA MOLEKULARNA

... czyli nauka w gastronomii

Realizacja projektu w ramach programu „Uniwersytet Młodych Wynalazców” w ramach projektu systemowego „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi oraz ich wynikami”, Priorytet I, Działanie 1.1, Poddziałanie 1.1.3, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013

 

Projekt reazliowany jest w Katedrze Dietetyki w Zabrzu (Rokitnicy). W projekcie biorą udział uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach. Czas trwania od listopada 2014 - listopada 2015. 

 

Zajęcia w ramach projektu odbywają się w pracowni technologicznej Katedry Dietetyki. Podczas zajęć uczestnicy mogą własnoręcznie wykonać najpopularniejsze przepisy znanych mistrzów kuchni molekularnej takich jak m.in. Ferran Adria, Heston Blumental. Zdobywają wiedzę o dodatkach do żywności i uczą się je wykorzystywać podczas przyrządzania posiłków. Uczą się technik: sferyfikacji, sues vide, żelifikacji, "gotowania" w ciekłym azocie i suchym lodzie. Poznają właściwości hydrokoloidów (agar, guma guar, guma ksantanowa, gellan, karagenu), transglutaminazy, metilu i izomaltu. Tworzą ciepłe galaretki, "kawior molekularny", piany i 30-sekundowe ciastka.

  

Zobacz więcej:

 

Dane kontaktowe

Zaklad Promocji Zdrowia
ul. Piekarska 18 pok.011
41-902 Bytom
Sekretariat: 32 275 59 95